23 Haziran 2013 Pazar

Yeni başlayanlar için Portekiz 101

Yeni başlayanlar için serimizin ikinci yazısındayız :)

İtalya'yı okumak için burayı tıkalyalım

Portekiz... Sanırım Avrupada hiç etkileşimimizin olmayan tek ülke. Buna rağmen birçok ortak yanımız var :)
Bakalım nelere dikkat etmek gerekiyor Portekiz'de:

Ben Portekiz'de Porto'da okudum ama nerdeyse tüm Portekiz'i gezdim. Ve bunlar da benim nacizane gözlemlerim:

- Portekiz'e benim gibi İzmir'de yaşayanların gelmesi baya bir çetrefilli. Önce İzmir-İstanbul uçuşu sonra İstanbul-Lizbon sonrada Lizbon-Porto. İlla Lizbon Porto arası uçmanıza gerek yok. Trenle ya da otobüsle de gidebilirsiniz. Arası üç buçuk saat. Küçük bir tavsiye eğer İzmir'de yaşıyorsanız Lufthansa'nın Münih aktarmalı uçuşları var: İzmir-Münih-Lizbon şeklinde bazen daha ucuz olabiliyor aklınızda bulunsun.

-Portekizde ulaşım gerçekten kolay. Trenleri konforlu. Trenler ne yazık ki her yere gitmiyor. Tren comboio demek portekizcede. Sitesi cp yani comboio portugues : http://www.cp.pt
Trenin ulaşamadığı yerde otobüsler var. Ama bizim Türkiye'deki otobüslerden biraz farklı. En büyük şirket Rede Expressos :     http://www.rede-expressos.pt/                           
Eğer ispanya'ya falan gitmek isterseniz alsa, eva, internorte gibi firmalarda var. Otobüslerin farkı benim gözlemlerimce otobüsler pek öyle bir mola vermiyor bizim tr'deki gibi. Yiyecek içecek servisi yok. Bir de herkes kendi yerine oturmuyor :)

- Metro sistemi gayet güzel ve kolay anlaşılır. Metrolara biletsiz binmeyin cezası büyük! Özellikle Porto'da yaşıyacak arkadaşlar. Biletsiz bindiniz diyelim. Binmek gayet kolay çünkü turnike yok. ama bir anda görevli gelip kartınızı kontrol etmek isteyebiliyor. Bazen görevlinin size ulaşması saatler sürerken bazen birden iki kişi gelebiliyorlar. Bir arkadaşım biletini okutmayı unutmuş ceza yedi o yüzden dikkat!

-Portekiz deniz ürünleri ile meşhur. Ve genelde balıkları tuzlayarak satıyorlar. Bu tuzlanmış balıkların en ünlüsü bacalheu denilen ve genelde ingilizcesi codfish olana morina ya da sazan balışından yapılan vir yemek. Bu yemeğin zilyon tane çeşidi var. Ben en çok bacalheu com natas yani kremalı olanını sevdim. Denemenizi tavsiye ederim

-Portekiz genel anlamda ucuz diğer Avrupa ülkelerine göre. Ama herzaman olduğu gibi marketten alışveriş yapmak en karlısı. Marketler çeşit çeşit ve tanıdık bir isimde var Dia :) Dia İspanyol markası. Ve burda Dia ve Mini Preço adıyla marketleri var. Fiyatları diğer marketler civarında. Ve ben bir el kremi aldım üzerinde Türkçe yazıyor :) Bu anlamda bu markette gidip bazı ürünleri Türkçesinden okuyup alabilirsiniz. Ama en ucuz marketler bence Froiz ve Pingo Doce.

- İtalyanın aksine restauranlarda oturma parası almıyorlar. Ancak diyelim bir restaurana gittiniz önünüze zeytin, tereyagı vs koydular. Bizim Türkiyedeki gibi bunlar ücretsiz değil. Ekmek bile minik bir fiyatla ücretli. Bunlardan hesabına göre yiyin yoksa benim gibi yemek parası kada böyle ekstralara para verebilirsiniz :)

-Portekiz halkı çok güler yüzlü her zaman yardımcı olmaya çalışan bir halk. Eminim çok seveceksiniz!

Belki ikinci bir yazıda yazabilirim takipte kalın ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder